Biografija (CV, Resume) ima svrhu da predstavi Vas i Vaše obrazovanje nekome ko Vas ne poznaje ili nema vremena da Vas upozna. Biografija treba da Vas predstavi u najboljem svetlu, na koncizan i lepo struktuiran način. Postoji mnoštvo vodiča koji Vas mogu naučiti do najsitnijih detalja kako se pišu biografije za svaku konkretnu situaciju. Svaki od tih vodiča ima svoj stil pisanja biografije tako da jedinstveni način ne postoji, ali se ipak iz svega toga može izvesti jedan univerzalni način pisanja koji bismo želeli da Vam predstavimo. Biografija koju pišete prilikom konkurisanja za posao ne bi trebalo da bude duža od jedne A4 strane. Ukoliko pišete biografiju za studentske potrebe, onda se ovaj limit može zanemariti ali samo da biste naveli neke vannastavne aktivnosti, kao što su posećene konferencije, objavljeni radovi, itd. Dobro napisana biografija prvo pokazuje ono sto je najvažnije, ali sadrži i sve relevantne informacije. Da biste ostvarili svoj cilj, prilikom pisanja biografije savetujemo Vam da adaptirate biografiju shodno cilju koji želite da postignete (posao, nastavak studija, stipendija, konferencija…).
Odštampajte biografiju na čisto belom A4 papiru. Biografija se piše slovima Arial ili Times New Roman, a veličina slova bi trebalo da bude između 10 i 12, ali nikako preko 12 jer prevelika slova ostavljaju loš utisak. Sa druge strane, ne smete koristiti ni premali font koji nije čitak. Biografiju ne biste smeli slati bez propratnog pisma, čak i ako nije naznačeno da je propratno pismo potrebno. Ono upoznaje čitaoca sa Vašom biografijom, upućuje na njene važne delove a može sadržati i nešto što niste mogli staviti u biografiju zbog nedostatka prostora. Pronađite adekvatne A4 koverte ili eventualno A5, ukoliko ih šaljete poštom (nikako ih nemojte slati u običnoj plavoj koverti). Potrudite se da celokupni izgled pošiljke odaje izgled uredne i obrazovane osobe.
Sama biografija bi po nekim idealnim standardima trebalo da sadrži sledeće: lične podatke, cilj biografije, obrazovanje, nagrade koje posedujete, praktično iskustvo, vannastavne aktivnosti, strane jezike, znanje kompjutera, hobije.
Lični podaci. Ovde treba navesti ime i prezime, datum rođenja, adresu stanovanja, e-mail, telefon i nacionalnost. Ukoliko imate dve adrese (kućnu i onu gde studirate) navedite obe, eventualno sa datumima kada možete biti nađeni na njima. Lični podaci mogu biti napisani manjim fontom, ukoliko želite da uštedite prostor za ostale podatke. Ukoliko Vaša biografija privuče nečiju pažnju, ta osoba će pažljivije pogledati Vaše lične podatke. Važno je samo da su oni tu. Naročito se nemojte truditi da ulepšavate tekst različitim tipovima slova, crtežima, animacijama i slično. Jedino morate obratiti pažnju da ime i prezime bude napisano većim slovima, kako bi čitaoc imao jasnu sliku čija je to biografija. Naslov biografija (Curriculum Vitae, Student Resume) bi trebalo da stoji u gornjem delu, ali ukoliko nemate prostora možete ga izostaviti, jer, ukoliko ste dobro napisali biografiju, biće jasno da se radi o Vašoj biografiji, te se to ne treba naglašavati.
Cilj pisanja biografije. Cilj treba da je koncizno napisan i da označi šta Vi želite od svoje karijere, obrazovanja i slično, već shodno nameni biografije, odnosno vrsti posla ili konkursa na koji se prijavljujete. Možete ga napisati u jednoj ili u nekoliko rečenica. Napisati cilj zna biti težak posao, tako da odvojite nekoliko trenutaka da dobro razmislite o tome.
Obrazovanje. Ukoliko ste završili fakultet, ovde navedite zvanje koje posedujete I kada ste I gde diplomirali. Ukoliko studirate, navedite godinu studija na kojoj ste i pun naziva vašeg fakulteta i univerziteta. Takođe navedite i smer na kojem studirate. Ako smatrate da je značajno, možete navesti i kada nameravate da diplomirate. Prosek ocena navedite samo ako je reprezentativan i ukoliko prelazi 9,00 za inostranstvo, odnosno 8,00 ukoliko biografiju koristite u našoj zemlji. Kada biografiju šaljete u inostranstvo navedite i skalu ocena koju se ovde koristi, odnosno "prolazne ocene su od 6 do 10". Varanje oko proseka ocena je moguće, ali nikada ne znate da li ce Vaši podaci biti proveravani, tako da, pre nego što "zaokružite" prosek, procenite koliko je ozbiljna institucija kojoj šaljete biografiju i da li će se potruditi da proveri Vaše podatke. Varanje ovog tipa se smatra ozbiljnim prestupom na Zapadu a i ovde Vam sigurno neće ići na čast.
Nagrade. Informacije o nagradama se unose nakon informacija o obrazovanju. Možete ih uneti i u okviru obrazovanja ali bi to moglo delovati prenatrpano i biti nepregledno za osobu koja čita Vašu biografiju. Ove informacije su ono što vas razdvaja od drugih studenata. Navedite stipendije, nagrade, konkurse u inostranstvu na kojima ste aplicirali. Ne morate navesti samo naziv, godinu i mesto. Opišite u nekoliko reči ono što smatrate da je bitno kod ovih nagrada, stipendija itd.
Praktično iskustvo. U okviru praktičnog iskustva navedite i prakse. Nemojte umanjivati ono što ste radili, i nemojte se stideti toga. Niko od Vas ne očekuje da ste započeli posao od milion dolara dok ste bili student, a ukoliko jeste, tim bolje. Navedite gde ste radili, kada i koliko. Koje su bile Vaše odgovornosti i šta ste tamo naučili. Pokažite budućem poslodavcu da ste osoba koja želi da uči i razvija svoje potencijale u svim situacijama. Sveukupno gledano, ove informacije treba da Vas predstave kao lidera, osobu koja ima inicijativu i kreativnost. Ne zaboravite da treba da ubedite čitaoce Vaše biografije da ste baš Vi ona prava osoba koju traže.
Vannastavne aktivnosti. Ovde mozete navesti konferencije i seminare na kojima ste učestvovali, kako na Vašem fakultetu, tako i u inostranstvu. Ukoliko niste učestvovali ni na jednoj konferenciji ili seminaru u inostranstvu posetite naše stranu sa seminarima, gde možete naći program koji bi odgovarao Vašim interesovanjima. Dobro napisan deo sa vannastavnim aktivnostima bi trebalo da Vas predstavi kao dinamičnu osobu koja nije samo bubalica sa odličnim prosekom, što ne vidi dalje od svog nosa. Ovim podacima sebe predstavljate kao osobu koja preuzima inicijativu i spremna je da se izbori za dobro obrazovanje, praktično iskustvo i, ne manje bitno, zanimljiv život.
Strani jezici. Navedite sve jezike kojima se služite, sa naznakom koliko dobro poznajete taj jezik. Mi Vam predlažemo sledeću skalu: maternji jezik, prosečno znanje, napredno znanje, tečno znanje jezika (native, average, advanced, fluent). Navedite ukoliko imate neku međunarodno priznatu diplomu ili TOEFL rezultat iz engleskog jezika. Vezano za englesk jezik, TOEFL je maltene obavezan za bilo koji duži boravak u inostranstvu. Veliki broj ljudi u svetu odlično govori engleski jezik tako da se donja granica TOEFL testa pomera sve više i više.
Znanje kompjutera. Napi š ite sve što znate, uključujući poznavanje Interneta i editovanje teksta. Nije potrebno da znate programski jezik C, osim ako ne želite da budete programer. Najbolje bi bilo da navedete da se služite barem Word-om, Excel-om i Internet-om. To je nešto osnovno. Ukoliko ne posedujete neka od ovih znanja odmah se bacite na učenje istih jer je ovo minimum koji traži bilo koja organizacija u inostranstvu, a sve više i u našoj zemlji.
Hobiji. Navedite ih ukoliko vam je ostalo prostora. Hobiji i ostala interesovanja deluju lepo u svakoj biografiji jer Vas predstavljaju kao osobu koja, uz rad, zna da uskladi i zabavu u svom životu. Nije potrebno da posedujete 20.000 poštanskih markica da biste to označili kao hobi. Možete navesti i čitanje određene literature ili bavljenje sportom (pogotovo ako ste ostvarili neke značajnije rezultate u tom pogledu).
Ovo su samo neki standardni delovi koje bi biografija trebalo da sadrži, a Vi, naravno, možete dodati ono što mislite da je potrebno i kreirati biografiju prema svom nahođenju.