evo teksta iz danasnjih novosti:
Fakulteti kroz trinaest sita
Beograd- komisija za akreditaciju utvrdila je predlog standarda i postupaka za akreditaciju visokoškolskih ustanova i studijskih programa. Ovaj predlog biće upućen na javnu raspravu- Konferenciji univerziteta, fakultetima i višim školama, Nacionalnom savetu za visoko obrazovanje. Postupak akreditacije i za državne i za privatne univerzitete trebalo bi da se završi u naredne dve godine.
Prema rečima prof. dr Slobodana Arsenijevića, predsednika Komisije za akreditaciju, sve primedbe i sugestije na predloženi tekst su dobrodošle. Očekuje se da se tekst sa mogućim izmenama nađe pred Nacionalnim savetom za visokoškolsko obrazovanje 6. oktobra. Arsenijević ističe da je Komisija u protekla 2,5 meseca uradila „ ogorman posao koji nije urađen u prethodnih pet godina“.
- Mi imamo preoblem sa kvalitetom visoko školskih ustanova, a ne sa njihovim brojem- kaže Arsenijević- Kada govorimo o tome, ne treba praviti razliku između državnih i privatnih fakulteta, jer su oni po zakonu izjednačeni. Naš cilj je da sve visokoškolske ustanove počnu da funkcionišu u zajedničkom obrazovnom prostoru.
Da bi visokoškolska ustanova dobila akreditaciju, odnosno dozvolu za rad mora da ispuni 13 standarda. Jedan od njih, svakako bitniji je nastavno osoblje. od ukupnog broja nastavnika najmanje 70% mora biti u stalnom radnom odnsou sa punim radnim vremenom, a za studijske programe u oblasti umetnosti taj broj može biti manji od 50%. Kvalifikacije nastavnika se dokazuju diplomama, objavljenim radovima i evidencijom o pedagoškom kvalitetu i relevantnom profesionalnom iskustvu, a ustanova je dužna da im obezbedi uslove za naučno i umetničko napredovanje.
Broj studenata koji se upisuje mora biti usklađen sa kadrovskim, prostornim i tehničko- tehnološkim mogućnostima i dužna je da stalno prati njegov rad i preduzme korektivne mere, ukoliko dođe do zastoja. Minimalno učešće ocene koju student dobije tokom nastave i ocene na ispitu u ukupnoj oceni je 30% a maksimalno 70%.
Visokoškolska ustanova mora da obezbedi četiri metra kvadratna po studentu, odnosno dva kvadrata za izvođenje nastave po smenama, amfiteatre, učionice, laboratorije, biblioteku i čitaonicu, prostor za administrativne poslove, dve kancelarije za studentsku službu. Objekti za nastavu moraju imati građevinske i upotrebne dozvole, a ukoliko nisu u vlasništvu visokoškolske ustanove ona mora da obezbedi njihov zakup na najmanje pet godina.
U biblioteci mora biti najmanje 1 000 bibliotečkih jedinica iz oblasti iz koje se izvodi nastavni proces, a ustanova je dužna da obezbedi udžbenike, učila i pomoćna sredstva svim upisanim studentima. Takođe je neophodno da ima i najmanje jednu računarsku učionicu sa najmanje 20 računara i pristupom internetu.
Drua grupa propisanih standarda odnosi se na akreditaciju studijskih programa i oni uspostavljaju kriterijume za vrednovanje sadržaja, kvaliteta i obima studijskih programa za akademske odnosno strukovne studije. Navedeno je da studijski program mora da sadži listu i strukturu obaveznih i izbornih predmeta, modula i opise predmeta.
Postupak akreditacije je na zahtev Ministarstva, osnivača ili same visokoškolske ustanove. Uz zahtev za akreditaciju prilaže se dokument o osnivanju, studijski programi koji se realizuju, izveštaji o samovrednovanju ustanove, plan rada za najmanje tekuću i narednu godinu, kao i izveštaj o radu iz prethodne godine, podaci o studentima, podaci o upisnoj politici, o nastavnicima, o saradnicima, o biblioteci i informatičkim resursima, podaci o prostoru i opremi.